Projektowanie łazienki – oświetlenie

Każdy chce aby jego ciężko zarobione pieniądze nie zostały zmarnowane lecz aby inwestycja w dom cieszyła funkcjonalnością oraz estetyką. Jak jednak dokonać tego, aby nasza wymarzony projekt i plan nie okazał się totalnym niewypałem, a pieniądze niestety niebezpowrotnie stracone? Omówmy to na przykładzie projektowania łazienki.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki? Na pewno oświetlenie musi być przede wszystkim funkcjonalne, musi spełniać swoje zadanie, a więc w żadnej z łazienek nie może być ciemno, nie można dopuścić do półmroku w żadnym z zakamarków ani rogów pomieszczenia. Każda lampa czy kinkiet na ścianie, muszą być również estetyczne i ładne, ale jednoczenie wkomponowujące się i pasujące do całości wystroju łazienki, choć oczywiście kwestia gustu jest rzeczą względną.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki? Zdecydowanie przy wyborze oświetlenia odraz ilości źródeł światła należy pamiętać, aby łazienka w równym stopniu posłużyła każdemu z domowników. Ustawienie kinkietów powinno jednocześnie nie razić w odbiciu lustrzanym mniejszych użytkowników łazienki, takich jak dzieci, przy równocześnie wystarczającym poziomem intensywności światła tak, aby każda kobieta bez problemu mogła, przy łazienkowym lustrze oświetlonym z kinkietu, nałożyć makijaż. Więc jednym słowem jak dobrać oświetlenie do łazienki? Nie jest to na pewno prostą rzeczą, zważywszy na to, że projekt i zakup sprzętów do łazienki będzie nam służył nieraz wiele lat. Koszty w tym wypadku nie powinny grać głównej roli, gdyż lampy, żyrandole i kinkiety nie są najdroższymi sprzętami, nawet jeśli bierzemy pod uwagę samą łazienkę. Oczywiście istnieją modele kosztujące setki a nawet tysiące złotych, ale należy je traktować jako jedynie niewielkie odstępstwa od reguły i nie traktować jako zasady.

W takim razie głównymi czynnikami, które zdecydowanie trzeba brać pod uwagę są oczywiście własne gusty, kompozycja z resztą łazienki oraz czy zakupiona lampa rzeczywiście da tyle światła ile powinna. Oczywiście jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby samemu zaprojektować łazienkę a więc i oświetlenie do niej, można posłużyć się pomocą wielu firm i projektantów wnętrz których rolą jest, aby wszystko było jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Lecz to na szczęście jest prawem wyboru każdego z nas i tak naprawdę, można wykorzystać i zastosować takie oświetlenie, na jakie ma się ochotę.

Źródła obrazów: smd-led.pl sklep.neonica.pl